טבע ועניין באנדרוס

אנדרוס הוא האי השני בגודלו בקבוצת האיים הקיקלאדים, קבוצת האיים הדרומית לאתונה. הוא גם אחד הפוריים ביותר ומאד שונה בנופיו מהאיים הקיקלאדים - הוא הררי, ירוק מאד, 10 נחלים זורמים בו (חלקם זורמים לאורך השנה כולה), עשרות מפלים, עשרות מעיינות ומקורות מים וגשרי אבן עתיקים וכל אלה כוללים מסלולי הליכה מרהיבים ובקיצור האי שופע מים מתוקים ולא רק מוקף ים וחופים מרהיבים. רכס הררי גדול מפריד בין שני צידי האי והוא מאכלס עשרות מסלולי הליכה וטיול ומגוון עצום של עצי פרי הגדלים בכל רחבי האי מהם תוכלו ללקט להנאתכם: אגוזי מלך, תותי יער, זיתים וגם שיחי טימין, מרווה ועשבי תיבול רבים, ובעיקר לימונים אלה גדלים כמעט בכל פינה על האי וגם מפיצים את ניחוחותיהם. האי אנדרוס הוא אחד האיים העשירים ביותר במקורות מים מבין קבוצת האיים הקיקלאדים והיחיד בו קיימים נחלים זורמים.

באנדרוס פועלת עמותת Andros Routes, בה שותפים קבוצת מתנדבים אשר פועלם מעורר הערכה רבה, הם אחראיים לתחזוקת מסלולי ההליכה באי והתוצאה ניכרת ומרשימה. נכון לשנת 2018, יש באי 100 ק"מ של מסלולי הליכה מאושרים, מסומנים ועוד קילומטרים רבים שטרם אושרו רישמית אך הם נפלאים ומרהיבים. העמותה מסמנת את המסלולים כך שלנו המטיילים הטיול היציאה למסלול הליכה היא ברורה וקלה. סה"כ 26 מסלולים מסומנים באי והם יפיפיים, כל המסלולים כוללים גם מקורות מים - מפלים או מעיינות או נחלים, או שהם מגיעים לים - או גם וגם וגם. עסקים באי, מלונות ומסעדות, תומכים בפעילות ובהם תוכלו לרכוש את ספר המסלולים ואת מפת המסלולים המסומנת, הוצאה קטנה שהכנסותיה לטובת המשך פעילות העמותה והרווח כולו שלכם, כך תוכלו להינות מטיולים באי ולא תפספסו שום דבר.

מסלולים מסומנים באנדרוס:


על מסלול מספר 2 בתחילת האביב:


מלבד זאת באי אנדרוס קיימים כ-70 חופים, נתון מדהים בקנה מידה של האיים הקיקלאדיים. רבים מהחופים הם חופים מבודדים לחלוטין שגם בשיא עונת התיירות יכולים להפוך להיות רק שלכם, לחלקם הגישה מאתגרת וכוללת טרק קטן או הגעה דרך הים בסירה, אך לרבים מן החופים ניתן להגיע בגישה דרך כביש או שבילי גישה נוחים.

חיי הלילה והטברנות המשלימות כל חופשה יוונית, עם מוזיקה טובה ואוכל יווני משובח, ניתן למצוא כמעט בכל כפר על האי. המרכז התוסס של האי הוא בישוב חורה, בירת האי, ובישוב באצי, הישוב התיירותי הגדול ביותר על האי. עשרות טברנות הפתוחות עד השעות הקטנות של הלילה מספקות חיי לילה שכל כך יחודיים ליוון. חוויה יוונית של ממש.

הערת עורך האתר: רצוי לא להגיע לאי אנדרוס לפחות ל-4-5 ימים. ישראלים שביקרו באי אנדרוס בשנים החולפות סיפרו על חוויה יוונית יוצאת דופן שהולכת ומתעצמת ככל שנשארים יותר זמן על האי והופכים להיות חלק מהאווירה הכל כך מיוחדת שלו. שימו לב שבעזרת קשרי מעבורות טובים למדי ניתן לשלב חופשה באי אנדרוס גם עם האיים נאקסוס או פארוס ועם האי המרהיב והסופר מיוחד סירוס המצויים ממש בקרבת אנדרוס ושווה מאד להגיע אליהם.

אולגה, שומרת השבילים, מתנדבת בעמותת Andros Routes


כמעט כל מסלול שתבחרו, אנו בטוחים שתהנו ממנו. אנו ממליצים לעשות לפחות מסלול אחד. למבקרים באביב ובסתיו - הזמנים הכי יפים - כמובן, רצוי יותר ממסלול אחד.
ניתן למצוא את רשימת המסלולים המלאה באתר Andros Routes אך כאמור, הכי כדאי לרכוש את הספר ולתמוך בפעילות העמותה. באתר תמצאו גם רשימה על פי איזורים באי.

מסלול 9
הדרך הראשית שעברה באנדרוס בימי קדם, ואחת הדרכים החשובות באנדרוס היא כיום מסלול מספר 9, מסלול זה כולל מעבר בין כפרים, מעיינות ומפל מים והכי חשוב: מוזיאון שמן הזית של דימיטריס בכפר Pitrofos. אל תתנו לשם מוזיאון לתעתע בכם, מדובר בחוויה מקסימה. דימיטריס חלמיס שהעתיק את ביתו ומשפחתו מסלוניקי ועבר אל בית אבן עתיק לפני כעשור שנים. את בית האבן רכש במצב רעוע והוא כלל בית בד ישן מאד ולא פעיל. בית הבד שבה את ליבו והוא הפך את המקום לפרוייקט חיים. דימיטריס שיקם ושיחזר את בית הבד ונשאר נאמן למסורת הפקת השמן המקומית, בסיום השחזור של המקום דימיטריס בעזרת בני משפחה וחברים הפיקו שמן זית שוב בבית הבד שלא עבד שנים רבות. הביקור במוזיאון הוא יותר הכנסת אורחים, דימיטריס מזמין את כל מי שסקרן לעקוב אחר תהליך הפקת שמן הזית - כיום לא מפיקים פה שמן, אלא הוא מספק הסבר על כל התהליך בליווי הדגמות, סרט שצילם במהלך שחזור המקום ועוד. במקום תמצאו גם דף הסבר בשפתכם, שכן דימיטריס דאג לתרגם את החוויה להמון שפות (התרגום לעברית באדיבות אתר יוון והאיים). אין גביית תשלום עבור הביקור, אך בהחלט כדאי להשאיר סכום סימלי אם נהינתם (יש קופה ייעודית לכך). כדאי לתאם מול דימיטריס לפני שמגיעים למוזיאון: טלפון: 6932731776+ (קידומת יוון 30). חוויה מומלצת!
את הביקור במוזיאון תוכלו לשלב עם הליכה במסלול 9, דרך מטעי פירות - מהם תוכלו לקטוף ולאכול - דרך מעיין מים ועד למפל ב-Aprovatou. שימו לב שתוכלו לתאם מונית מסוף המסלול חזרה לרכב שלכם אם לא תרצו ללכת את כל הדרך חזרה - זה נכון אגב לגבי רבים מהמסלולים - לכן, ממליצים להצטייד במספר טלפון של נהג מונית או בטלפון של המלון שלכם על מנת שהם יתאמו זאת עבורכם.

Dimitris Chelmis - Cyclades Olive Museum


מסלול 18A
אם אתם לנים באנדרוס (חורה) יהיה לכם מאד קל לתת גיחה קצרה את מסלול 18A - בנסיעה קצרה של כמה דקות תוכלו להגיע אל הכפר Aladinou ולחנות לצד הגשר. מהגשר עיקבו אחר הסימון של מסלול 18A המשיכו ברגל על הגשר וטפסו במעלה השביל עד שתגיעו אל מערת פורוס Foros Cave. מערת פורוס היא מערת נטיפים מאד עתיקה שנתגלתה רק בשנות השבעים על ידי זוג מטיילים. המערה עמדה פרוצה ולכן גם נפגעה קשות על ידי מבקרים רנדומאליים שפשוט השחיטו ופגעו בנטיפים. לאחר מכן הרשויות סגרו את המערה על מנת להגן עליה אך שום פעולות שימור לא נעשו. לפני כעשור, עברה המערה שיקום וכיום היא פתוחה לקהל מבקרים, זוג מהכפר הסמוך מתחזק את המערה.
ייחודה של המערה הוא שהיא מערה "חיה", כלומר היווצרות הנטיפים מתרחשת  בה עדיין. הביקור במערה הוא באמצעות קסדה ופנס ויש תחושה קדמונית ממש בביקור במערה, אולי כיוון שאינה כוללת מסלול הליכה מתוייר, אלא הביקור הוא ממש בין הנטיפים החיים.מסלול 2, 2A
עובר בכפרים המקסימים שעל הר קוברה Koubara הוא ההר הגבוה באנדרוס ושופע מקורות מים, לצידו שוכן עמק המגדלים בשל מגדלי השמירה שנבנו בו בתקופה הלטינית. בעמק זורם הנהר הגדול באנדרוס. מסלול מספר 2 ו-2A היוצא ממנו עוברים בכפרים Stenies, Katakalei ו-Apikia. בכפר אפיקיה נמצא גם המעיין החשוב ביותר באנדרוס ובכלל ביוון: מעיין Seriza הנמצא על מסלול מספר 2 בתוך הכפר. אם ממשיכים במדרגות מעלה, המסלול מתפצל אל 2A - ואם אתם מעוניינים במסלול קצר, קל ומקסים, תוכלו להגיע לאפיקיה וללכת על פי השילוט במסלו 2 ומשם ל-2A, בין בתי הכפר ואל שבילים מקסימים לאורך הנהר (שבעיקר תשמעו אותו כיוון שהצמחיה מסתירה אותו) ועד לנקודה קסומה עם מפל הנשפך אל הנחל (זה ששמעתם לאורך הדרך). מסלול קל וקצר ומתאים לכל המשפחה.

המפל בקצה המסלול:


אלה רק דוגמאות על קצה המזלג. ממליצים על מסלול אל חוף אחלה - ומלבד היותו אחלה חוף, זהו באמת שמו: Achla Beach, אין אליו גישה עם רכב.
מסלול בצפו האי אל מערת זורגוס, מסלול בדרום אל שלושת המעיינות, מסלול בסביבות הכפר Arni ועוד ועוד - כל מסלול טומן בחובו דרכים יפיפיות, כפרים מקסימים וטבע נפלא.

מערת זורגוס: